неділю, 18 вересня 2016 р.

Михайлове чудо



В українському народному календарі день, коли відбуваються чудеса й всілякі загадкові пригоди. 
Це 19 вересня, коли православна церква згадує чудо Архістратига Михаїла — як у місті Хонех, у Фрігії, архангел врятував від зруйнування церкву — повернув у протилежний бік воду, якою мали її затопити.
В Україні Архістратиг Михаїл є одним із найбільш шанованих святих, небесним покровителем Києва. В народній уяві св. Михайло постає славним воїном-захисником знедолених і немічних, і водночас суворим суддею: відводить душі померлих на небо і зважує на терезах їхні добрі й погані вчинки. Архангела Михайла прославляють і за багато інших вчинених їм дивовиж.
Чудом у святі Архангела Михаїла священники вбачають саме спасіння людей. За переказами, наші предки в цей день намагалися дотримуватися посту, не працювати тяжко, адже святий Михаїл у вигляді бідного старця ходить по землі й перевіряє, як його шанують.
Михайлове чудо  – свято велике і серйозне. Цього дня не можна працювати. Гріхом вважалося на Михайла сіяти, орати, рубати дрова, мазати хату, будувати, копати, пекти хліб і т.д.
Можна було лише варити, пасти, виконувати дрібну хатню роботу, годувати худобу та птицю.
У народі побутує безліч переказів про заборону в цей день робити яку завгодно небуденну роботу, а також про те, як були покарані неслухняні. На Черкащині, наприклад, господареві стало шкода гарного робочого дня, і він пішов сіяти. Посіяв озимину, а коли повернувся додому, почав сіяти все, що потрапляло під руку, по кімнаті, двору, по всій садибі: посіяв сіль, борошно, крупи, сушені ягоди. І ніхто не міг його привести до тями. Всю ніч сіяв, поки не прийшов священик. Коли прочитав молитву над ним, тільки тоді він схаменувся. І зарікся коли-небудь на Михайла працювати.
Таких оповідань і про господинь, що пекли хліб, і про господарів, які рубали чи копали, написано чимало в кожному населеному пункті.
Якщо твій начальник цього дня змушує виконувати щоденні обов`язки – вся відповідальність перед Богом лягає на його плечі.
Архангел Михаїл вважається борцем проти єресі і зла, сильним захисником віри. Тому цього дня треба “стежити за язиком”, робити добрі справи й молитися.
Михайлове чудо – свято сімейне. Тому цього дня бажано влаштувати пікнік із домочадцями, а якщо не вийде – хоча б дружну вечерю.
У багатьох селах на це свято організовували храмові або престольні празники, ходили один до одного в гості. Обов’язково на Михайлове чудо потрібно полюбовно вирішувати сімейні справи та приватні проблеми – брататися. Напередодні Михайлова Чуда господині пекли пироги з начинкою з нового врожаю, а чоловіки ставили до цього дня пиво і медовуху.
Також кажуть, що цього дня небажано мити голову – можна “змити розум”.

 Наші предки  вірили, що на «Михайлове чудо» не варто ні з ким сваритися.

Восени в розпалі був мисливський сезон, тому мисливці цього дня, а також 21 листопада, на свято Собору архангела Михаїла, ставили святому свічку. Архангел Михаїл був персонажем українських народних казок про мисливців. Одна з них розповідає, що одному мисливцеві, за те, що той підстрелив чорта, архангел Михаїл подарував рушницю, яка однак дуже гриміла. Повернувши від святого свою рушницю, він помітив, що зброя, побувавши в руках архангела, набула чудодійних властивостей і стріляла без промаху.

Ще один мисливський переказ оповідає про чорта, який, намагаючись сховатися від архістратига Михаїла, почав називати предмети і живі істоти, за якими архангел не дістав би його. Назвав і людину. Але Михаїл сказав, що в цьому разі людину вб'є і дасть їй царство небесне, а чортові все одно буде непереливки. І лише кущ ліщини чорт забув згадати. Тому мисливці вірять, що коли під час грому сховатися під ліщиною, то блискавка не вб'є.

Святий Михаїл шанувався також як повелитель вітру. Імовірно, що в часи впровадження християнства він заступив слов’янського бога вітрів Стрибога.

Від «Михайлового чуда» починалися перші приморозки – так звані «Михайлівські».

На Михайлове чудо зверніть увагу на прикмети:
Якщо вранці на деревах є іній – чекай багато снігу взимку.
Якщо листя з осики падає обличчям “угору” – зима буде холодною, а якщо навпаки – теплою.
За матеріалами інтернет-видань.

Немає коментарів:

Дописати коментар