Beg stroka

Я - вчитель, це - професія від Бога! Я хочу бачити і чути майбуття! Для цього в мене лиш одна дорога, Іти із учнем поруч все життя!

Сторінки

Загадкові частини мови

Дмитро Білоус



Чи ти задумувавсь, відкіль отіу нашій мові злитки золоті?Як намистини, диво калинове —частини мови!

Який співець, поет, який письменникуперше слово вигадав — іменник?

Іменник! Він узяв собі на плечівелике діло — визначати речі, —ім'я, найменування і наймення:робота. Біль. І радість. І натхнення.

Ну а візьмімо назву — дієслово,само підказує, що діє слово!Ще й прикладу на нього не навів,а вже до півдесятка дієслів!

Прикметник дасть іменнику — предметуякусь його ознаку чи прикмету.

Числівник може визначить тобічисло речей, порядок при лічбі.

А поспитай звичайного займенника,за кого він у мові? За іменника!(Хоч може цей наш скромний посередникзамінювать числівник і прикметник.)

Прислівник звик, незмінюваний в мові,ознаки різні виражать при слові.

Сполучник каже: скромну роль я маю,але слова я в мові сполучаю.

І частка мовить: слово я службове,але людині чесно я служу.І, будьте певні, в інтересах мовиі так і ні де треба я скажу.

А вигук може пролунать, як дзвін,у мові, мабуть, найщиріший він!«Ура! — гукнеш ти друзям неодмінно. —Сьогодні з мови я дістав «відмінно»!»

Частини мови! Назви наче й звичні,полюбиш їх — красиві, поетичні!«Відмінно» заслужив ти. Знав — чудово.Це за любов найвища з нагород.Хто ж так назвав оці частини мови?Назвали вчені.Й підхопив народ!
Його величність - Іменник


Кличний відмінок: як правильно звертатися

“Які іменники належать до спільного роду?”
До цієї специфічної групи зараховують іменники на -а, які називають особу за її характерними діями або рисами поведінки. Наприклад: писака, кусака, читака, потіпака, посіпака, верещака, витріщака, рубака, задавака, позивака, служака, одчаяка, заводіяка, задирака, базіка, недоріка, кривляка, гуляка, трудяга, стиляга, бідняга, бідага, молодчага, волоцюга, ледацюга, сонюга, жаднюга, сердега, бродяга, добряга, скуп’яга, знайда, пройда, заблуда, приблуда, проява, роззява, шельма, прожога, невидимка, плакса, рюмса, дубина, ханжа, замазура, невдаха, бідолаха, рева, причепа, підлиза, прилиза, нездара, ненажера, потвора, заїка, нероба, єхида, недоторка, ябеда тощо.
З морфологічного погляду наведені іменники належать до чоловічого чи жіночого роду залежно від статі, котру вони позначають. У зв’язку з цим родова диференціація здійснюється за допомогою аналітичних засобів і форм узгоджуваних прикметників, займенників, дієслів або ж відповідного контексту. Порівняймо аналітичне вираження в першому випадку і контекстуальне в другому: “Йонька був якийсь невдаха, все йому не в руки потрапляло, а ковзало між пальцями” (Григорій Тютюнник), “Груня мовчала, не перечила, коли свекруха називала її невдахою” (Кость Гордієнко).
До іменників спільного роду відносимо й деякі назви осіб на -о: агакало (чоловічий і середній рід), доробало (ч. і с.), ледащо (ч. і с.), базікало (ч. і ж.), сонько (ч. і ж.), чванько (ч. і ж.). У формі середнього роду іменники вживаються стосовно осіб двох статей: він (вона) — велике ледащо, страшенне доробало.
Подвійний рід (чоловічий — середній, жіночий — середній) спостерігається в частини іменників, утворених за допомогою суфікса -ищ (е) на означення згрубілості: така (таке) бабище, відьмище, дівчище, свекрушище, ручище.


Його чарівність - Прикметник



Його дієвість-Дієслово

Як правильно: бажаючий чи охочий, завідуючий чи завідувач? Активні дієприкметники в українській мові

Немає коментарів:

Дописати коментар