Блог професора Пономарева: про іспити і відсотки
Доктор філологічних наук Олександр Пономарів відповідає на запитання читачів ВВС Україна.
Свої запитання надсилайте на адресу bbc.ukrainian.kiev@bbc.co.uk, вказавши в темі листа "Запитання до професора Пономарева". Якщо Ви хочете запитати про значення котрогось слова, будь ласка, спочатку загляньте до словника - можливо, там уже є відповідь на Ваше запитання.
Ірина Фаріон твердить, що замість віддієслівних іменників на -ння потрібно вживати дієслова. Тобто не місця для сидіння, стояння, а місця сидіти, стояти. Це правильно?
Так, Ірина Фаріон має рацію.
Послуги мають бути професійними чи фаховими?
Яка відмінність між іспитом та екзаменом?
Це синоніми, точніше, дублети. Тобто слова, що нічим не відрізняються одне від одного. Частіше вживане в сучасній літературній мові слово іспит.
Яка відмінність між відсотками й процентами?
Така сама, як між іспитами й екзаменами. Сота частина чогось – відсоток, а процент – рідше вживаний варіянт.
Сесію здають чи складають?
Іспити, сесію складають. А здають макулатуру, пляшки, гроші на щось.
Чим відрізняється допис від запису?
Допис – це синонім до слова кореспонденція. Дописувач – кореспондент. А запис – це письмове відтворення чогось. Наприклад: "Ромко з Юлькою складали дописи до світлової газети" (Олесь Донченко). Запис звуку на кінострічку, запис у трудовій книжці тощо.
Як писати: Святвечір чи Свят-вечір?
Однослівну назву, що походить від словосполуки Святий вечір, потрібно писати разом: Святвечір, і з великої літери.
Щодо пом’якшення л в словах иншомовного походження я вже писав. Це один із пунктів правопису 1928 року, так званого харківського, який розробники проєкту 1999 року, серед них і я, не підтримали. Я тільки вирівняв би написання й вимову складника land у назвах типу Голяндія, Гренляндія, Ірляндія, як Естляндія, Фінляндія й под.
Чи можна казати на США Сполучені Стати Америки?
Можна, але навіщо? Не варто міняти усталений варіянт: Сполучені Штати Америки.
У яку ціну чи по чому?
Ліпше казати скільки коштує?
Він був чудовий чи він був чудовим?
Він був чудовий, він був видатний – постійна ознака, а він був видатним, від був чудовим – ознака тимчасова. Наприклад: "Видатним співаком він був доти, доки не втратив голос". І "Він був видатний співак".
Запитання про слово шістдесятники.
Покоління літераторів і митців 60-х років минулого століття спочатку помилково називали шестидесятниками. Але числівники на –десят відмінювані тільки наприкінці: шістдесят, шістдесяти (або шістдесятьох), шістдесяти (або шістдесятьом), шістдесятьма і т.д. Тому назву покоління 1960-х років тепер називаємо правильно: шістдесятники.
Немає коментарів:
Дописати коментар